(20 h dydaktycznych)
Kurs jest oferowany w ramach systemu PLTB i może być wykorzystany w zakresie wybranej przez kandydata na Terapeutę Behawioralnego drogi pozyskiwania i uznawania kwalifikacji zawodowych. Kurs jest traktowany w ramach systemu PLTB jako „kurs specjalistyczny”.
Cel szkolenia:
zapoznanie uczestników z metodami pracy opartymi na stosowanej analizie zachowania a wykorzystywanymi do kształtowania umiejętności komunikacyjnych i umiejętności mówienia u dzieci, które tych umiejętności jeszcze nie mają lub u których jest opóźniona mowa. Prowadząca przedstawi możliwości wzorowania terapii mowy na typowych etapach rozwoju mowy, ale także zaprezentuje specyficzne do dzieci z autyzmem metody kształtowania umiejętności komunikacyjnych. Omówione zostanie podejście „verbal behavior” („zachowania werbalne”) i techniki uczenia mowy (NET, uczenie incydentalne, metoda wyodrębnionych prób), a także sposoby uczenia komunikacji alternatywnej. W poszerzony sposób omówiony zostanie Trening Komunikacji Funkcjonalnej. W skład szkolenia wchodzi przedstawianie przykładów na nagranych fragmentach sesji i prezentacja pomocy naukowych. Przewidziane są także ćwiczenia praktyczne. Uczestnicy otrzymają zaświadczenie o odbytym szkoleniu wydane przez KROK PO KROKU – Fundację na Rzecz Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju i Ich Rodzin.
Uczestnicy szkolenia:
Szkolenie jest przeznaczone dla nauczycieli, logopedów i terapeutów pracujących z dziećmi z zaburzeniami rozwoju (m.in., z autyzmem) oraz dla rodziców dzieci z zaburzeniami rozwoju.
Lista wszystkich szkoleń:
- Terapia behawioralna w teorii i praktyce: 3-modułowy kurs bazowy.
- Techniki Stosowanej Analizy Zachowania (SAZ) w rozwijaniu mowy i komunikacji.
- Trening czystości: praca z dzieckiem prezentującym trudności z załatwianiem potrzeb fizjologicznych.
- Techniki Stosowanej Analizy Zachowania (SAZ) w przygotowaniu dziecka do integracji: umiejętności społeczne i zabawa.
- Techniki Stosowanej Analizy Zachowania (SAZ) w pracy z osobą przejawiającą zachowania trudne.
- Praca z dzieckiem prezentującym wybiórczość pokarmową i inne trudności z jedzeniem.